Комфортне освітлення житлового інтер’єру як і якісні світильники в інтер’єрі є важливим не тільки для здоров’я очей, воно стимулює роботу головного мозку і сприяє гарному відпочинку. Тому освітлення для своєї квартири потрібно вибирати з врахуванням усіх особливостей освітлення різних приміщень. Світло здатне пробудити в нас масу позитивних емоцій і почуттів … Чарівні властивості світла визнали і дизайнери, відводячи йому центральне місце в оформленні інтер’єрів. З його допомогою можна змусити заграти новими фарбами будь-який інтер’єр і навіть візуально змінити простір. Одним з основних інструментів такого перетворення може стати світильник. У даній статті ми розповімо вам про те, які є види світильників, їх характеристики, та як правильно вибрати світильник, враховуючи стиль інтер’єру та особливості освітлення різних приміщень.
Види та характеристика світильників
Існують різні види світильників та характеристики їх в інтер'єрі. Щоб було зручно порівнювати світильники в інтер'єрі між собою, необхідно знати про кожен вид, зважати на типи ламп, оскільки від їх характеристик (розміру, потужності, кольору та ін.) багато в чому залежить зовнішній вигляд світильника – втім, як і навпаки. Поділяють світильники на такі види: підвісні, вбудовані, стельові. А також настільні, люстри, торшери, бра і споти. Розглянемо кожен вид світильників та їх характеристики окремо.
Підвісні світильники
Вони підвішуються до стелі за допомогою спеціальних підвісів або на своїх же проводах. Головною перевагою підвісних світильників є те, що вони рівномірно по всій кімнаті розсіюють світло. Також серед підвісних світильників багато дизайнерських варіантів.
Вбудовані світильники
Монтуються всередину гіпсокартону і натяжних стель, мають направлене світло і в основному освітлюють підлогу. Тому, в кімнаті з такими світильниками темнувато, тому що стеля погано освітлена, а освітлюється в основному підлога. Для того, щоб рівномірно освітити приміщення краще використовувати світильники з розсіювачами. Тоді світло більш рівномірно розсіюється по кімнаті і в приміщенні стає світліше. Крім того, бувають світильники з вбудованими світлодіодами. Тобто, крім основного освітлення (лампа посередині), у нього є додаткові світлодіоди. Вони використовуються для декоративного освітлення. Вбудовані світильники також бувають в підлозі і стінах.
Стельові світильники
Лампочки стельових світильників закриті одним склом. На що треба звертати увагу? Не можна перевищувати потужність, допустиму в лампочках, так як обмежений простір під плафоном, сприяє погану вентиляцію. В результаті при використанні лампочок великої потужності плафон перегрівається. Перегорають і самі лампочки, і патрони. Якщо не вистачає потужності лампочок (яскравості світильника), то вирішити це питання допоможуть енергозберігаючі лампочки. Іншим різновидом стельових світильників є світильники для ванних кімнат. Основна особливість цих світильників – захищеність від вологи.
Настільні світильники зазвичай використовуються для декоративного або місцевого освітлення. Як правило, ставлять їх на робоче місце для будь-якої роботи, читання книг і т. д. Існують настільні світильники, які виконують декоративні функції.
Люстри
Люстри використовуються для основного освітлення кімнати. Вони бувають від трьох і більше лампочок. Найчастіше зустрічаються з п’ятьма і більше ламп. Підбирати лампочки потрібно таким чином, щоб світло рівномірно освітлювало всю кімнату. Найчастіше люстри є основою всього інтер’єру кімнати, тому вибору люстри приділяється велике значення. Люстри бувають декоративні та звичайні.
Трошери
Торшери часто використовуються як для місцевого, так і для основного освітлення. Бувають види, які освітлюють всю кімнату. Зверху такого торшера ставиться потужна лампа, спрямована на стелю, а стеля розсіює світло по всій кімнаті. У підсумку виходить м’яке розсіяне світло.
Бра
Бра зазвичай кріпляться на стіні і мають таке призначення: місцеве або декоративне освітлення. Їх встановлюють над ліжком, тумбочками, в передпокоях (щоб не включати верхнє освітлення). У деяких бра є свої вимикачі. Але в основному цих вимикачів немає, тоді спеціально для бра треба ставити вимикачі. Бра потрібно встановлювати вище рівня очей, щоб світло не засліплювало вам очі, а також для краси.
Споти
Споти – новий різновид ламп, які в даний час стали витісняти деякі люстри. Споти – це специфічні стельові світильники, у яких одна або кілька ламп, причому кожну лампу можна направити на свою сторону. Їх часто використовують замість люстр, створюючи в кімнаті своєрідний інтер’єр. За допомогою спотів можна перерозподіляти освітлення.
Також, вибираючи світильники, зверніть увагу на їх технічні характеристики:
- енергоспоживання – надайте перевагу більш економічним моделям;
- кількість режимів включення і можливість регулювання потужності освітлення;
- особливості патронів. Вони можуть відрізнятися по діаметру роз’єму – стандартний або тип «міньйон» (їх набагато більше), і матеріалу. Патрон може бути карболітовими, керамічним або з термостійкого пластика, що надійніше.
- використовувані лампи. Для звичних всім ламп розжарювання характерне приємне тепле світло, але вони менш економічні. До того ж вони сильно нагріваються, що може призвести до займання пластикових або текстильних деталей світильника. Часто можна зустріти в продажу люстри з галогенними, люмінесцентними лампами. Люмінесцентні лампи більш економічні, ніж лампи розжарювання, але їх світло досить «холодне». Світлодіодні лампи мають цілком прийнятний спектр, та є максимально економічні в експлуатації.
Який світильник вибрати
Сучасний ринок пропонує широкий асортимент світильників різних видів і стилів. Починаючи з класичних підвісних світильників, і закінчуючи триманими моделями стельових світильників в стилі хай-тек або модерн. Останнім часом великою популярністю користуються світильники, що поєднують в собі різноманітні технологічні та інженерні ноу-хау. Наприклад, люстри з пультом дистанційного керування, з вбудованими світлодіодними джерелами світла або виготовлені із сучасних екологічних матеріалів.
Як придбати світильник при такому різноманітті? Перш за все, при виборі світильника, потрібно орієнтуватися на особливості інтер’єру кімнати, для якої ви вибираєте освітлювальний прилад та особисті уподобання. Варто врахувати габарити кімнати, люстра не повинна перевантажувати інтер’єр, але при цьому і не повинна губитися в занадто великому просторі. У цьому випадку величезну кімнату. Також в приміщеннях з низькими стелями громіздкі підвісні світильники краще не використовувати. Для невеликих, затишних кімнат доречно вибрати стельовий світильник. Щоб підібрати ідеальний розмір люстри, суму ширини і довжини приміщення в метрах помножте на 10. Так ви отримаєте діаметр люстри в сантиметрах.
Ще один важливий момент – це колористичне рішення приміщення. Краще для світильника вибрати колір, який буде «другим» в інтер’єрі, проте це не обов’язкова вимога. Бажано, щоб люстра в кімнаті поєднувалася з шпалерами і шторами. Якщо це складно зробити, то краще віддати перевагу нейтральній скляній або кришталевій люстрі. Вкрай важливо, щоб світильник ідеально вписався в інтер’єр і стиль, щоб він доповнював його. Тому варто звернути увагу на колір світильника, матеріал, з якого він виконаний, а також на конструкцію.
Класичні світильники виглядають вишукано, розкішно. Вони дуже красиві і здатні створити святкову атмосферу в приміщенні. Їх вішають у вітальнях, в просторих кімнатах, в залі, ідеальні приміщення для таких люстр – з високими стелями. Деталі люстри можуть бути виготовлені з кришталю, скла, металу, та інших матеріалів.
Для сучасного стилю обирайте люстри в стилі модерн, вони найчастіше виконані з металу і матового скла. Їх можна використовувати в інтер’єрах в стилі мінімалізм – на кухні, у вітальні, спальні, дитячій та в інших приміщеннях, наприклад, коридорі.
Для етнічного стилю підходять будь-які світильники з натуральних матеріалів. Стиль кантрі також вітає використання дерев’яних світильників. У більш спокійному скандинавському або прованському стилі можна використовувати текстильні люстри.
Стиль хай тек передбачає урбаністичний мінімалізм і чіткість ліній, тому для нього підійдуть металеві люстри і вбудовані світильники і споти.
Широкий асортимент світильників в вітальню, спальню, дитячу, кухню, коридор різних стилів і видів ви можете знайти в салонах декору «Ваш Інтер’єр» .
Отже, правильно підібрані джерела освітлення, зможуть доповнити і прикрасити інтер’єр, підкреслити стиль приміщення і створити атмосферу затишку або урочистості. При уважному підході до вибору виробників, продавців і правильному догляді світильник буде радувати ваші очі багато років. Освітлення встановлене правильно здатне не тільки коректувати геометрію приміщення, але і маскувати недоліки, а також створювати необхідні акценти в інтер’єрі, враховуючи основні характеристики світильників. Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам.